BEST Kurslarına Giderken Valizinizde Neler Olmalı Neler Olmamalı

….ve o gün geldi çattı. Kursa gitmek için son aşamadasınız: Bavul hazırlama!

1) Beyaz Tişört

Etkinlikte birbirimize hatıra bırakmak için güzel söz yazmak, resim yapmak için kullandığımız beyaz tşörtünüzü almadan yola çıkmayın.

2) Boşluk

Evet valizinizde en önemli şeylerden biri boşluk. Kimi sevdiğiniz için magnet, anahtarlık kimi meraklılar için oranın yerel içkilerini gitmişken getirmemek ayıp olur. O yüzden valiziniz tıka basa dolu gitmeyin.

3) Ulusal İçki ve Yiyecekler

BEST kurslarının bir diğer amacı da gittiğimiz yerin kültürünü öğrenirken kendi kültürümüzü onlara tanıtmaktır. Milli içeceğimiz ayrandan ve herkesin yerken çok eğlenceli dakikalar yaşadığı ve yaşattığı pişmaniyeden gittiğiniz yere götürmezseniz olmaz.

4) Kişisel Bakım Ürünleri

Avrupa’da şampuan kalmamışçasına taşıyın demiyoruz ama bazı kişisel bakım(tarak,diş fırçası vb.) veya sağlık ürünlerinizi (lens solüsyonu,ilaçlar vb.) bavulunuza koymayı unutmayın.

5) Spor AyakkabıKızlar güzel görünmek ilk kuralımız olsa da tatilin tadı gezerek çıkar. Bol bol gezmek için rahat olmak en önemli koşul. O yüzden spor ayakkabısız asla.

6) Kitap

Ağır olmamak koşuluyla yolculukta size en iyi arkadaş olacaktır.

7) Kıyafet

Demesem kıyafetsiz gitmeyecektiniz tabii ki. Burada yapılan bir yanlışı önlemek istiyorum. Amacımız gezmek eğlenmekse o kadar büyük bavullarla seyahate gerek var mı gerçekten? Az ve öz kıyafet en iyisidir. Aynı şekilde her kıyafetinize uyabilecek bir iki ayakkabı da kafidir. Ayrıca hepsinin yanında en çok sevdiğiniz kıyafetlerinizi yanınıza almadan önce bir daha düşünün deriz çünkü kıyafetleriniz küçük sürprizlerle karşılaşabilir.

8) Survival Guide Kontrolü

BEST Kursuna seçildikten sonra kursu düzenleyen lokal BEST grubu kursu ve ülkelerini açıklayan bir Survival Guide hazırlıyorlar. Sizde gideceğiniz kursa göre Survival Guide’ı kontrol ederek özellkle o kurs için almanız gereken eşyaları kontrol edebilirsiniz. Ayrıca gözünüzden kaçmış şeyleri görmenize de yardımcı olacaktır. Survival Guide’ın bir çıktısının da valizinizin olmazsa olmazlarından olması işinize yarayacaktır.

BONUS: Uçağa binmeden yanınıza alabileceğiniz ve alamayacağınız eşya listesini iyi okumanız önemle rica olunur. Sonra en sevdiğiniz törpünüzün ya da yüzlerce lira vererek aldığınız parfümünüzün çöpe gidişini acıklı bir şekilde izlersiniz.